Az esküvő szervezésekor szinte mindig felmerül a kérdés, hogy felkérjen-e a pár ceremóniamestert (régen vőfélyt). Maga a fogalom nem annyira új keletű már, de akik most kezdenek bele a szervezésbe, könnyen elbizonytalanodhatnak a kérdésben. A mai bejegyzésben átgondoljuk, miért is hasznos a ceremóniamester személye az esküvőn.
Régen nem lehetett elképzelni lakodalmat vőfély nélkül. Ez a fontos személy volt az, aki rigmusokkal szórakoztatta a párt és a kedves násznépet, felhívta a figyelmet az este aktuális történésére, és pajzán játékokra invitálta az ifjú párt. Ezért is van az, hogy amikor egy párnál rákérdezek, hogy terveznek-e ceremóniamesterrel, sokszor aggódó arccal néznek rám, mert modern, csak néhány hagyományos fordulatot rejtő esküvőt szeretnének.
Éppen ezért csodálatos találmány a ceremóniamester személye.
Ő az a közreműködő férfi vagy hölgy (!, igen, nagyon tehetséges, jófej hölgyek is dolgoznak ceremóniamesterként), aki már az esküvő előtt is többször egyeztet a párral, együtt kigondolják a forgatókönyvet, hiszen tapasztalatainak köszönhetően tudja, mi az az időzítés, ami adott létszámra, helyszínen megfelelő lehet (pl. mennyi időt szánjunk a gratulációra egy 100 fős vendégseregnél, stb), mikor kell elindulni a vendégekkel a templomból a vacsora helyszínére, mikor érdemes kicsit megmozgatni a vendégeket, vagy szórakoztatja a násznépet, amíg a pár kettesben fotózkodik a ceremónia után, és még sorolhatnám. Ebből is látszik, hogy inkább valamiféle műsorvezető vagy moderátori szerepet tölt be. Napjainkban már a párok sokszor nem akarják blőd játékokkal kellemetlen helyzetbe hozni magukat vagy vendégeiket, de szeretnék, hogy egyvalaki kézben tartaná az estét, koordinálná a vendégeket, figyelne a hangulatra, beszélne a DJ-vel vagy a helyszíngazdával. Nos, ez mind-mind olyan apró-cseprő szervezési dolog, ami fontos, elmaradhatatlan, és mégsem a párnak kell vele foglalkoznia - és ez itt a döntő indok!
Egy tapasztalt CM-re nyugodtan rá lehet bízni az egész estét, amit anélkül vezet le, hogy túlságosan előtérbe helyezné magát.
Figyel az örömszülőkre, vázát visz a virágoknak, feltűzi a vőlegény kitűzőjét, helyére kíséri a szülőket, zsepit nyújt a könnyeket ejtőknek, segít a fotósnak a családi fotózásra szólítással, levezeti a csokordobást, bejelenti a köszöntőket és a vacsora érkezését, felkéri a párt a nyitótáncra, megtáncoltatja a bátortalan lányokat/anyukákat, jelzi a párnak a torta érkezését vagy hogy ideje átöltözni a menyecsketánchoz, és még sorolhatnám a teendők listáját. Legfőképpen pedig figyel a párra, nézi a kívánságaikat, és szakszerűen irányítja az esküvő menetét.
Nem kérdés tehát, hogy van-e szükségetek ceremóniamesterre, hiszen egyszerűen nem lesz ezekre a teendőkre időtök, ámde egy talpraesett CM mellett nyugodtan foglalkozhattok a vendégekkel, és ami a legfontosabb, a saját esküvőtökön is jól érezhetitek magatokat, mert biztosak lehettek afelől, hogy minden jó kezekben van.
A ceremóniamesterek díja 80 000 Ft-tól akár félmillió forintig is terjedhet, attól függően, hogy szükséges-e, hogy beszéljen angolul/németül, vagy esetleg vállal-e esküvőszervezést is. Ruházata alkalomnak megfelelő (öltöny), de valami jól látható kiegészítő ajánlott, hiszen így a vendégek egyből ki tudják őt szúrni a tömegből, ha bármilyen kérdésük volna vagy segítségre volna szükségük. Általában az esküvő kezdete előtt (templomi szertartás vagy polgári ceremónia) 2-3 órával, saját jól feltuningolt kelléktárral (gyűrűpárna, játéklista, varrókészlet, zsebkendő, vicces szemüveg, stb) érkezik, egész este figyel rátok, gondoskodik a jó hangulatról és a "menetrend" betartásáról, és a tortavágás/menyecsketánc után távozik, hiszen a mámoros jó hangulathoz rá már nem, inkább a bódító hatású italokra van szükség.
Köszönöm, hogy olvastad ezt a bejegyzést! Ha tetszett, küldd el azon ismerőseidnek, akiknek szüksége lehet rá!
Ha bármilyen kérdésed van ezzel vagy más, esküvői témával kapcsolatban, esetleg ceremóniamestert keresel, vedd fel velem a kapcsolatot a linkre kattintva!
Kép forrása: DM Photography