AZ ESKÜVŐI TEENDŐK SORÁBAN SORT KELL KERÍTENI AZ ESKÜVŐI CEREMÓNIA MEGSZERVEZÉSÉRE. ERRE TÖBB LEHETŐSÉG IS ADOTT, NEKTEK KELL KIVÁLASZTANI, MELYIK SZÁMOTOKRA A MEGFELELŐ. LÁSSUK, MIK AZ OPCIÓK, MELYIKET MIÉRT ÉRDEMES VÁLASZTANI.
Templomi szertartás
Ha tervezitek, akkor érdemes felvenni a kapcsolatot mielőbb a kiválasztott templommal, hiszen az esküvői menetrendben fontos az időzítés. Itt sokszor hívnak meg a párok olyan vendégeket, kollégákat is, akiket a vacsorára nem tudnak fogadni, de szeretnék velük együtt átélni a templomi szertartás ünnepélyes pillanatait. A templomi esküvő után egy koccintással egybekötött gratulációt, esetleg állófogadást, fotózást tartanak, ahonnan az esti buli meghívottjai tovább tudnak indulni a vacsora helyszínére, ahová a pár a vendégek után, legutoljára érkezik.
Ez esetben dönthetnek úgy a párok, hogy aznap már polgári ceremóniát nem tartanak, ekkor egy korábbi napon lehet a polgári esküvőt megtartani (két tanúval akár, vagy néhány vendéggel).
Polgári szertartás
A polgári esküvő megtartható az anyakönyvi hivatalban, de manapság a vacsora helyszínére szervezik ezt is a párok, hogy a vendégeket ne kelljen több helyszínre invitálni és utaztatni. Az intézményi forma helyett egy szabadtéri helyszínen, akár zöld területen még a megszokott formulák is szebben hangzanak. Az anyakönyvvezetők ez esetben a kerületileg illetékes intézményből érkeznek, és szigorú időbeosztásuk miatt pontosan kezdik el a szertartást. (Mivel online anyakönyvet használnak, ezért ez a valódi esketés.) Fontos tudni, hogy nem minden helyszínre tudnak kimenni ők sem, illetve az erős (értsd: több esküvő egy nap) napokon elképzelhető, hogy fizikálisan nincs lehetőségük vállalni a külső esküvői szertartást.
Esküvő szertartásvezetővel
Ezt a lehetőséget akkor választják a párok, ha egy korábbi napon már megtartották az esküvőt. Erre többféle okuk lehet: szeretnétek különlegesebb ceremóniát (naplementekor vagy utána), egyedi szöveget szeretnének hallani, egyáltalán, a szokásostól eltérő formában szeretnének örök hűséget fogadni egymásnak. A szertartásvezetővel megvan a szabadság mind a helyszín, mind a tartalom terén, és ezzel egyre gyakrabban élnek is a párok. A szertartásvezetőre például rá lehet bízni a szülőköszöntő ajándékok kihelyezését, a gyűrűpárna beszerzését, a helyszín előkészítését, a szolgáltatókkal való egyeztetést, és az időbeli csúszással (előfordult, hogy az egyik rokon eltévedt) sincs gond.
Az ilyen jellegű szertartás lehet hivatalosnak tűnő, vagy attól teljesen eltérő, attól függ, hogy a pár szeretné-e tudatni a násznéppel a részleteket.
(Őszintén szólva nagyon ritkán kérdezik meg tőlem, aki szalagot viselek, és hivatalos formulákat használok, hogy valódi anyakönyvvezető vagyok-e.) És persze itt elkezdhet szárnyalni a fantázia: fogadalom, amit a pár egymásnak olvas fel vagy a szertartásvezető szavait ismétlik együtt, egyedi miniceremóniát (a lakaton és a homoköntésen túl már nagyon sok különleges lehetőség is megjelent) lehet beépíteni, egyszóval megjeleníthető a pár közös élete, érdeklődése, hobbija, ami rájuk jellemző, ettől lesz különleges és feledhetetlen a szertartás.
A fenti lehetőségeket -láttunk már ilyet is- össze is lehet vonni, amikor először a lelkész, majd az anyakönyv/szertartásvezető adja össze a párt egy kétrészes ceremónia keretében. Ez általában picit hosszabb időt (kb. 1 óra) vesz igénybe.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.